.

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‏اید که چرا برخی از دانشجویان با وجود اینکه در دبیرستان جزو بهترین دانش‏آموزان بوده‏اند، در دانشگاه نمرات پایین می‏گیرند و حتی در پاس کردن بعضی دروس هم مشکل دارند؟

قاعدتاً علت این افت تحصیلی را نمی‏توان مشکلات ذهنی دانست. واقعیت این است که شیوه‏ی مطالعه‏ی آنان نادرست می‏باشد. به عبارت دیگر، در برنامه‏ریزی برای یادگیری مشکل دارند که یکی از جنبه‏های اساسی این برنامه‏ریزی، مدیریت زمان یا برنامه‏ریزی زمانی برای مطالعه است.

برای شروع کار، یک تکه کاغذ بردارید و پنج مورد از بهترین راه‏هایی که وقت‏تان را از آن طریق تلف می‏کنید، بنویسید برای مثال تلفن‏زدن، تلویزیون یا فیلم دیدن، گردش، خرید بازی‏های رایانه‏ای و... حال هر کدام از سوالات زیر را روی یک کاغذ بنویسید:

1- آیا می‏توانید تخمین بزنید به طور تقریبی چند ساعت در هفته مطالعه می‏کنید و به چند ساعت مطالعه نیاز دارید؟

2- آیا در اول ترم یا اول سال، برنامه‏ی مشخصی برای خود مقرر می‏کنید؟

3- آیا لیست کارهای روزانه، هفتگی و ماهانه را می‏نویسید؟

هنگامی که برنامه‏ریزی می‏کنید، برای ارزیابی برنامه‏تان، دو وقت مختلف مانند صبح و عصر را در نظر بگیرید. قاعدتاً در ارزیابی صبحگاهی، باید کارها را اولویت‏بندی نمایید و برای هر کاری، زمان مناسبی را حدس بزنید. اگر وقت شما برای انجام تمام کارهای برنامه‏ریزی شده‏ی آن روز کفایت نمی‏کند، می‏توانید از کارهای کم‏اهمیت‏تر صرف‏نظر کنید.

هنگامی که برنامه‏ریزی می‏کنید، برای ارزیابی برنامه‏تان، دو وقت مختلف مانند صبح و عصر را در نظر بگیرید. قاعدتاً در ارزیابی صبحگاهی، باید کارها را اولویت‏بندی نمایید و برای هر کاری، زمان مناسبی را حدس بزنید

در هنگام عصر، تمام برنامه‏ریزی روزانه‏تان را وارسی می‏کنید و از خود می‏پرسید که آیا در انجام تمام موارد برنامه‏ریزی شده، موفق بوده‏اید؟ اگر جواب‏تان منفی است، از خود بپرسید چرا؟ آیا در برنامه‏ریزی مشکلی داشته‏اید؟ آیا در تخمین زمان اشتباه کرده‏اید؟ آیا تنبلی در اجرای برنامه داشته‏اید؟ آیا وقت‏تان را تلف کرده‏اید؟ اگر علت را یافتید، بهتر است در برنامه‏ی اجرایی فردا، آن را اصلاح کنید. آنچه اهمیت دارد، این است که همیشه مهم‏ترین کارتان را در نظر بگیرید.

اگر شما جزو کسانی هستید که بارها برنامه‏ریزی کرده ولی موفق به انجام آن به طور کامل نشده‏اید و یا اگر بعضی اوقات همه‏ی کارهایتان را لیست نموده و متوجه کمبود وقت برای انجام تمام کارها شده‏اید، حتماً این قسمت را مطالعه کنید زیرا کمک شایانی به شما خواهد نمود.

برای اولین گام، به شما توصیه می‏کنم یک دفترچه یادداشت بردارید و در طول یک هفته، پایان هر روز بنویسید روزی که گذرانده‏اید، چه کارهایی را از چه ساعتی تا چه ساعتی انجام داده‏اید، حتی کارهای بی‏اهمیت را نیز یادداشت نمایید برای مثال:

شنبه: ( 7 تا30: 7صبحانه)، (25: 7 تا 45: 7 مسیر به دانشگاه)، (30: 11تا 12 کلاس) و...

به همین ترتیب، تا هنگام شب که می‏خواهید بخوابید، دقیقه‏ به دقیقه یادداشت کنید که مشغول انجام چه کارهایی بوده‏اید.

این عمل چندین فایده دارد:

- ممکن است از دیدن یادداشت‏های‏تان شرمنده شوید! اما واقعاً خواهید فهمید که چقدر از وقت گران‏بهای‏تان را تلف می‏کنید. برای مثال اتلاف وقت هنگام صحبت با دوستان یا دیدن ویترین مغازه‏ها، هنگام بازگشتن از محل کار؛ همین خود عاملی می‏شود که سعی کنید کمتر وقت‏تان را تلف کنید.

- متوجه خواهید شد به طور متوسط در شبانه‏روز، به چند ساعت استراحت و خواب احتیاج دارید.

- بهترین مواقعی که به سراغ مطالعه رفته‏اید و مطالعه‏ی کاملی کرده‏اید را پیدا خواهید کرد، پس بهترین و موثرترین زمان مطالعه را می‏یابید.

- با مقایسه‏ی یادداشت‏های روزانه و هفتگی با یکدیگر، متوجه پیشرفت یا پسرفت خود در راه رسیدن به هدف‏تان خواهید شد.

کم‏ترین سودی که این کار دارد، این است که شما را متوجه خودتان خواهد کرد و پی خواهید برد که زمان زیادی ندارید و روزهای بعد، تلاش خواهید نمود از اوقاتی که تلف شده‏‏اند، بکاهید و این در حالی است که اگر این یادداشت‏ها را نداشته باشید، اصلاً متوجه اتلاف وقت‏تان نخواهید بود و هر روز فکر می‏کنید زمان زیادی پیش‏رو دارید که می‏توانید آن را هر طور که خواستید، تلف نمایید.

برای مرحله‏ی بعد، به شما توصیه می‏کنم به سوالات زیر، جواب کتبی بدهید:

1- به طور میانگین در طول 24 ساعت چند ساعت می‏خوابید (چند ساعت شب، چند ساعت عصر؟)

2- چند ساعت از روز را صرف لباس پوشیدن و ظاهر خود می‏کنید؟

3- چند ساعت در روز به تماشای تلویزیون یا کامپیوتر می‏پردازید؟

4- چند ساعت از روز را در راه رسیدن به محل کار یا تحصیل خود صرف می‏کنید؟

5- چند ساعت در روز تفریح کرده یا وقت‏تان را دوستان‏تان پر می‏کنید؟

6- در روز، چند ساعت به کاری می‏پردازید که مهم‏ترین کار زندگی شماست؟

حال تمام این ساعت‏ها را در عدد 7 ضرب کنید تا بدانید برای مثال در یک هفته، شاید حدود 30 تا 25 ساعت را در خیابان‏ها و تاکسی و اتوبوس‏ سپری می‏کنید یا هفته‏ای 3 روز آن را می‏خوابید!

بنابر آنچه که گفته شد بررسی کنید و ببینید که  که از جمع 168 ساعت هر هفته، چند ساعت به مهم‏ترین و حیاتی‏ترین کار زندگی خود می‏پردازید.


طبقه بندی: عمومی، 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 فروردین 1389 توسط غریبه
درباره وبلاگ

جستجو


آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسنده

موضوعات

نظر سنجی

پیوند ها

صفحات جانبی

پیوندهای روزانه

آمار سایتشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic