تبلیغات
. - یولاف وحشی
.

یولاف وحشی (جو دوسر)

Avena fatua Wild oat

گیاهی است یكساله،تك لپه ای و از خانواده گندمیان(Poaceae)كه با بذر تكثیر می یابد. گل اذین خوشه ای خیلی باز و پانیكول منظمی دارد كه در تمام جهات به طور یكنواخت رشد میكنند.سنبلچه های ان منفرد و از پهلو فشرده شده اند.ودرهریك از انها2تا3گل ریشكدار دیده میشودكه معمولا گل انتهایی ان عقیم است.

پایه این سنبلچه ها تقریبا2 سانتیمتر طول دارد.گلومهای فوقانی و تحتانی با یكدیگر مساوی و طول انها به8میلیمتر میرسد.قاعده گلومها با موهای سفید یا قهوه ای رنگ خشن و طویلی پوشیده شده است واز وسط ان رگبرگ میانی واز نزدیكی قاعده گلومل ریشك طویل و زانوداری خارج میشود كه قاعده ان پیچیده و تابیده به نظر میرسد.گل این گیاه 3 پرچم دارد و دانه در داخل گلومل باقی میماند.

ساختمان ظاهری یولاف در نواحی مختلف نسبت به نوع زمین تغییر میكند مثلا در نواحی پست و شنی از هر بوته چندساقه باریك منشعب میشودبرگها كوتاه،سخت و مقاوم و غلاف ان را موهایی پوشانده است.ولی در اراضی حاصلخیز و مرتفع بوته ها منحصرا یك ساقه نسبتا قوی دارند.برگهایشان دراز بوده،غلاف انها غالبا بدون موست.

روشهای مبارزه:

در زمین های گندم كاری شده از دیفنزوكوات(SL25%)به نسبت 4لیتردرهكتاراز3برگی تا اواسط پنجه زنی علفها و در یك نوبت استفاده میشود.

همچنین از ترالكوكسیدیم(SC25%)به میزان1.2لیتر در هكتاراز2-3برگیتا اواسط پنجه زنی علفهای هرز و در یك نوبت توصیه میشود.

همچنین از دیكلوفوپ متیل(EC36%)به نسبت2.5لیتر در هكتار در یك نوبت ویا از علفكش فلم پروپ-ام-ایزوپروپیل(EC20%
)به نسبت3لیتر در هكتار میتوان استفاده كرد.روی نوار جهت مشاهده سایز اصلی تصویر کلیک کنید.


طبقه بندی: علف های هرز، 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 11 آذر 1388 توسط غریبه
درباره وبلاگ

جستجو


آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسنده

موضوعات

نظر سنجی

پیوند ها

صفحات جانبی

پیوندهای روزانه

آمار سایت