تبلیغات
. - مبانی كشاورزی پایدار
.مبانی كشاورزی پایدار
تالیف: دکتر بهنام کامکار، دکتر عبدالمجید مهدوی دامغانی
شامل 316 صفحه -
چاپ اول- تابستان 1387
معرفی کتاب و فهرست موضوعات در ادامه مطلبمشاهده کامل موضوع در ادامه مطلب

معرفی کتاب

پیشرفت‏‌های کشاورزی در قرن بیستم، نمایانگر تلاش چندین نسل از کشاورزان، پژوهشگران و سیاست‏‌گزاران برای دستیابی به امنیت غذایی بود. نتیجه‏‌ی این تلاش‏ها موجب افزایش قابل‏توجه عملکرد جهانی گیاهان زراعی شد. اما از سوی دیگر، همین پیشرفت پیامدهای نامطلوبی را از نظر بوم‏‌شناختی، اجتماعی و اقتصادی به دنبال داشت که از آن جمله می‏توان به فرسایش، شورشدن، اسیدی شدن و زوال کمّی و کیفی خاک، آلودگی منابع آبی به مواد شیمیایی کشاورزی، جنگل‏‌زدایی، زوال ساختارهای اجتماعی و تضعیف قدرت اقتصادی جوامع سنتی اشاره کرد. اینك باب جدیدی از نگرانی‏ها و چالش‏‌ها در مورد امنیت غذایی جهان شکل گرفته است که غلبه بر آنها راهكارهایی موثرتر را می‏طلبد. مشكلی كه امروزه نمود یافته، نتیجه‏‏ی نگرش‌‏های كوتاه مدت و خوش‏بینانه‏‌ی بشر در دهه‏‌های گذشته است.
کشاورزی پایدار مکتبی‌است که با سیمای امروزی خود، چند دهه است که شکل گرفته است، هرچند ریشه در باورها و سنت‏‌های کهن کشاورزی و به‌ویژه فرهنگی دارد. سخن اصلی کشاورزی پایدار، برآورده‌‏شدن نیازهای خوراک و پوشاک انسان توسط فعالیت‏‌های کشاورزی است، بدون آن‏که این فعالیت‌‏ها موجب تلفات منابع طبیعی و آسیب به سرمایه‏‌های زیست‏‌محیطی و سلامت انسان و دیگر موجودات زنده شود.
کتاب حاضر در پاسخ به فقدان یک منبع جامع که تعاریف، پیشینه، اهداف، اصول و عملیات کشاورزی پایدار را در بر گرفته باشد، تهیه و براساس سرفصل درس ”اصول و مبانی کشاورزی پایدار“ تنظیم شده است.
 

فهرست مطالب

1. جستارگشایی
2. تاریخچه، تعاریف و اهداف كشاورزی پایدار
3. بررسی پایداری كشت‌بوم‌های رایج
4. سامانه‌های كشاورزی
5. مدیریت خاك و عناصر غذایی در كشاورزی پایدار
6. مدیریت آب در كشاورزی پایدار
7. مدیریت آفات، بیماریها و علف‌های هرز در كشاورزی پایدار
8. تنوع زیستی و اهمیت آن در كشاورزی پایدار
9. پژوهش‌های كشاورزی با رویكردی به كشاورزی پایدار
طبقه بندی: معرفی کتاب، 

نوشته شده در تاریخ جمعه 25 اردیبهشت 1388 توسط غریبه
درباره وبلاگ

جستجو


آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسنده

موضوعات

نظر سنجی

پیوند ها

صفحات جانبی

پیوندهای روزانه

آمار سایت