تبلیغات
. - بیماری های کلزا
.

لکه برگی روشن Light leaf spot


کلونی های سفید رنگ که در پشت و روی برگ . کمی پس از آن لایه ای سفیدرنگ در پهنک برگ تشکیل می شود. ساقه های آلوده دارای زخمهای حنایی رنگ سطحی با خال های سیاه در لبه ها هستند و گاها منجر به شکاف برداشتن اپیدرم ساقه می شوند.آلودگی شدید باعث مرگ یا توقف رشد محصولات پاییزه می شود.

استفاده از ارقام مقاوم، رطو بت زیاد تناوب زراعی و لستفاده از کاربندازیم در ترکیب با قارچ کش های دیگر است.مشاهده کامل موضوع در ادامه مطلبب

لکه برگی روشن

Light leaf spot

کلونی های سفید رنگ که در پشت و روی برگ . کمی پس از آن لایه ای سفیدرنگ در پهنک برگ تشکیل می شود. ساقه های آلوده دارای زخمهای حنایی رنگ سطحی با خال های سیاه در لبه ها هستند و گاها منجر به شکاف برداشتن اپیدرم ساقه می شوند.آلودگی شدید باعث مرگ یا توقف رشد محصولات پاییزه می شود.

استفاده از ارقام مقاوم، رطو بت زیاد تناوب زراعی و لستفاده از کاربندازیم در ترکیب با قارچ کش های دیگر است.

 

لکه برگی سفید

White leaf spot

زخمهای برگ سفید تا خاکستری رنگ با حاشیه ای به رنگ قهوه ای – لاکی روشن دیده می شوند. آلودگی روی ساقه و غلاف بذر طویل شده و خال های خاکستری تا لاکی رنگ روی اندام های میوه دهنده قابل رویت است.

تناوب زراعی بسیار مناسب است.

زنگ سفید(تاول سفید)

White rust

تاول های گچ مانند روی برگ دیده می شود. در روی پهنک بالایی برگ ، مناطق آلوده ای به خاطر افزایش تقسیم سلول های میزبان و اندازه این سلول ها به وجود می آید. رگه های قهوه ای و شکسته فراوانی روی ساقه و غلاف بذر به وجود می آید. این زنگ همواره با سفیدک داخلی همراه است.

ضدعفونی بذر با متالاکسیل کنترل کرد.

سفیدک داخلی

Downy mildew

حمله به گیاهچه موجب چروکیدگی و در نهایت مرگ می شود. ضدعفونی بذر با متالاکسیل کنترل کرد.

 

ریشه گرزی

Club root

حالت غیرطبیعی ریشه به وضوح مشخص است.ایجاد گال روی ریشه اصلی و ریشه های جانبی به وجود آمده است. در اوایل فصل رشد نقاط متورم روی ریشه ، سخت شده و بافت به رنگ سفید در می آید. اما در هنگام رسیدگی ، گال ها به رنگ قهوه ای در آمده و بافت نرمی پیدا می کند.این خسارت به خاطر سرخرطومی گال زای کلم به وجود می آیند.

تناوب زراعی ، مصرف آهک و زهکش مزعه مزرعه خوب است.

 

 

پژمردگی ورتیسیلیومی

Verticilium wilt

سیستم آوندی آلوده می شود. کلا بافت آلوده به رنگ زرد تا قهوه ای درمی آید.

تناوب زراعی ، کنترل علفهای هرز

 

بیماریهای باکتریایی

پوسیدگی سیاه ، پوسیدگی نرم(soft rot) ، لکه برگی باکتریایی و زردی ستاره ای (aster yellows) ، هرچند دارای اهمیت زیادی نیستند.

 

بیماریهای ویروسی

حداقل 11 ویروس شناخته شده که این محصول را تهدید می کند. اینها عبارتند از زردی غربی چغندر(beet western yellows)، زردی نکروتیک بروکلی(broccoli nectrotic yellow) ، موزاییک کلم گل(cauliflower mosaic) ، موزاییک خیار(cucumber mosaic)، موزاییک تربچه(radish mosaic )، لب زردی تربچه(radish yellow edge)، موزاییک بارهنگ (ridgrass mosaic) ، پیچ خوردگی شلغم (turnip crinkle) ، موزاییک شلغم(turnip mosaic) ، خوابیدگی شلغم (turnip rosette) ، موزاییک زرد شلغم(turnip rosette)

طبقه بندی: بیماری گیاهان زراعی، 

نوشته شده در تاریخ جمعه 11 اردیبهشت 1388 توسط غریبه
درباره وبلاگ

جستجو


آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسنده

موضوعات

نظر سنجی

پیوند ها

صفحات جانبی

پیوندهای روزانه

آمار سایت