تبلیغات
. - کاربردهای ّسزیک اسید در باغبانی
.

آشنایی مختصر با هورمون آبسزیک اسید
این هورمون بطور گسترده در گیاهان وجود دارد و این
بازدارنده هورمونی حدود صد مرتبه از سایر بازدارنده‌ها قویتر است. وقتی که گیاه تحت تاثیر کمودهای نظیر آب ، اکسیژن و مواد غذایی قرار گیرد میزان این هورمون به سرعت بالا می‌رود و زمانیکه کمبود مربوط به رف شود مقداری آن در طول یکی دو روز به حالت عادی بر می‌گرد. برای ساخته شدن اسیدآبسیزیک
محل خاصی وجود ندارد و تمامی اندامها بر حسب نیاز انرا می سازند. قابل ذکر است که انتقال این هورمون در آوندها صورت میگیرد.

کاربردهای هورمون اسیدابسیزیک در باغبانی
- این بازدارنده هورمونی باعث تحریک ریزش و پیری برگ و میوه می‌شود(کمک به ریزش).
- اسیدآبسیزیک از سبز شدن تعداد زیادی از بذرها جلوگیری کرده و یا سبز شدن آنها را به تاخیر می‌اندازد و نیز به علت همین ماده است که بذر و در داخل میوه جوانه نمی‌زنند( جلوگیری از سبز شدن بذر).
-اسیدابسیزیک رشد انوع زیادی از بافتها و اندام‌های گیاهای از جمله به ساقه‌ها و ریشه‌ها را کند می‌سازد و اثر دیگر آن مربوط به پیری اندامهای گیاهی است چون این هورمون تجزیه کلروفیل را تسریع می‌کند( کند شدن رشد و ایجاد پیری).
- در برخی از گونه‌های ریشه را بهبود می‌بخشد(تسریع در تشکیل ریشه).
-
در برخی از گیاهان روز کوتاه به گلدهی کمک می‌کند که ممکن است ناشی از کند سازی رشد باشد که خودآن می‌تواند برای گل دادن مساعد باشد (اثر روی گلدهی)
در طولانی کردن دوره خواب بذور و جوانه‌ها و کوتاه داشتن قد گیاهان چوبی از این هورمون استفاده می‌کنند (افزایش مدت نگهداری بذور).
-
استفاده از این هورمون باعث کنترل بسته شدن روزنه‌های گیاه می‌شود که بدین وسیله در هنگام کم آبی مانع از دست رفتن آب گیاه می‌شود(  کاهش تعرق در گیاه).
-
دخالت در تشکیل غده ها:در گیاهانی در روزهای کوتاه غده های خود را گسترش می دهند عامل اصلی در تحریک رشد غده ها اسید ابسزیک میباشد( بهبود عملکرد تولید غده در گیاه).

طبقه بندی: باغبانی، 

نوشته شده در تاریخ شنبه 5 اردیبهشت 1388 توسط غریبه
درباره وبلاگ

جستجو


آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسنده

موضوعات

نظر سنجی

پیوند ها

صفحات جانبی

پیوندهای روزانه

آمار سایت